FAMILY COURT SCHEDULE

 

THURSDAY, SEPTEMBER 23, 2021

 

 

 

JUDGE KELLEY STREIB-COURTROOM #5

Tipstaff:  Georgiana Lang                  Court Reporter:  Marcy Ligon

 

FINAL PFA's

 

11:30 Temporary PFA's

 

1:30 MOTION COURT

 

 

JUDGE WILLIAM C. ROBINSON, JR.-JURY ASSEMBLY ROOM
Tipstaff:  Mitch Natali                        Court Reporter:  Diana Verzilli-AM

                                                            Lisa Hyatt-PM

 

 

9:00 IN RE: K.F. & A.F. & E.F. & A.M.

C.P. 32 of 2012, 34 of 2016, 54 of 2013, 67 of 2019-

Permanency Review Hearing

1 l/2 hrs. AttysMontgomery, Anderson & Lope (GAL) & McGown

 

1:00 Lacey Ambrose v. Cody White

FC 18-90301-C Evidentiary Hearing

2 hrs. Attys Paulisick & Mikush

 

PRESIDENT JUDGE THOMAS J. DOERR

 

9:00 Misty Jordan v. Kenneth Lockley-Settled

FC 21-90037-C Custody Trial

Day 1 of 2 Attys Hills & Kecskemethy

 

 

JUDGE WILLIAM R. SHAFFER-COURTROOM #2

Tipstaff:  Steve Yasinsky/LindaHilovsky                  Court Reporter: Lynda Harrison

 

3:00 Anthony Paul Monfre, Jr. v. Sarah Lynn Monfre

FC 19-90461-D Special Relief

l/2 hr. Attys Boyer & Sinatra

 

 

 

SENIOR JUDGE ANTHONY J. VARDARO-COURTROOM #7

Tipstaff:  Pat O’Donnell                                 Court Reporter: Sue West

 

9:00 Denise Spangler v. James Spangler

FC 20-90305-D Status Conference

l/2 hr. Attys Scialabba/Gale & Gilliland-Vanasdale

 

 

 

 

CUSTODY CONCILIATIONS-DOMESTIC RELATIONS–LEVEL L

Thursday

September 23, 2021

 

 

1:30

Cynthia Parker OBO Grace Schantz (minor) vs. Lisa Blake OBO Ashton Blake (minor)

Attnys: N. Thurner/

Paid

Complaint

21-90489-C

3:00

Lori Perschke vs. Natalie Perschke/Wesley Bruce, Jr.

Attnys: N. Thurner/

Paid

Complaint

21-90395-C

 

 

 

       PFA COURT SCHEDULE

THURSDAY, SEPTEMBER 23, 2021

JUDGE KELLEY STREIB

COURTROOM # 5

Final PFAs
Report to Tipstaff

9:15  Amber D Gould vs. Adam M Gould  FC 21-90564-A

9:45  Casey M George OBO Minor vs. Chelsea M Hainer  MsD 21-40252 (PFI)

10:00  Jennifer S Mele vs. Daniel R Mele  FC 21-90208-A (ICC)

10:15  Mchayla M Hoffman vs. Bradin A Bender  FC 21-90257-A (ICC & Gagnon I)

10:30  Alexandra P Bowser vs. Samuel A Bellis  FC 21-90455-A (PFA & ICC)

Attnys: Karen Berg/

11:00  Kelly L Miller OBO vs. Dominic J Blystone  FC 21-90345-A

Attnys: Karen Berg/

11:30  Hannah L Smith vs. Raymond G Carter Jr. FC 21-90472-A

Attnys: Anne Baker/